"Pamięć i świadomość, bez względu na to, jak niewygodne i bolesne, stanowią przecież początek każdej przemiany."


- Wojciech Eichelberger -
 

Katarzyna Superat

Jestem absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, dyplomowanym psychologiem o specjalizacji - psychologia wychowawcza dzieci i młodzieży oraz psychologia sądowa. Jako oligofrenopedagog posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi i ich rodzinami.

Ukończyłam m.in. Podyplomowe Studia Psychokorekcji Zaburzeń Zachowania Dzieci i Młodzieży, kurs Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach SFA oraz Szkołę Trenerów METRUM. Swoje umiejętności psychoterapeutyczne doskonaliłam również w Śląskiej Szkole Psychoterapii.

Jako choreoterapeutka brałam udział w różnych szkoleniowych formach pracy z ciałem. Przez lata należałam do Klubu Miłośników Tańca prowadzonego przez pedagogów Prywatnej Szkoły Baletowej im. M.M. Szewczenko w Gliwicach, ukończylam również trzyletni kurs choreoterapii. Na co dzień współpracuję z kilkoma placówkami oświatowymi prowadząc grupowe i indywidualne zajęcia terapeutyczne oraz - jako trenerka umiejętności psychospołecznych - zajmuję się działalnością profilaktyczną oraz psychoedukacyjną skierowaną do rodziców i nauczycieli.

Ponadto prowadziłam liczne warsztaty, szkolenia i wykłady dla m.in. Amnesty International Polska, Antyradio, Stowarzyszenie Siemacha, Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron, Fundacja DEMOS, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Zamek Królewski w Warszawie. Przez wiele lat działałam w młodzieżowym Projekcie Korba, kształcącym młodych liderów, w roli trenera warsztatu, tutora oraz koordynatora ds. rozwoju. Od 9-ciu lat pracuję jako psycholog szkolny w Miejskim Gimnazjum nr 3 w Knurowie.

W swojej działalności terapeutycznej jestem zwolenniczką pracy w konwencji integratywnej, korzystam więc z zasobów takich podejść jak: psychodynamiczne, systemowe, poznawczo - behawioralne, humanistyczne. Ponadto czerpię inspirację z psychologii duchowości oraz psychologii ekologicznej. Rodzaj wsparcia udzielanego moim klientom elastycznie dostosowuję do ich potrzeb, zgodnie z zasadami etyki zawodowej.

Aktualnie nadal zgłębiam swoją wiedzę i umiejętności, m.in. poprzez uczestnictwo w Podyplomowym Kursie Psychoterapii prowadzonym przez Polski Instytut Ericksonowski z siedzibą w Łodzi. Jest to kurs atestowany przez zarząd Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.